KEMANİ TATYOS EFENDİ

“Gamzêdêyim deva bulmam” , “Bu akşam gün batarken gel”, ve aşağıda paylaştığım “Hüseyni Saz Semaisi” gibi harika eserlerin bestekârı Kemani Tatyos Efendi hayatının son demlerinde epey sıkıntılar çekmiş ve cenaze merasimi pek bir kimsesiz ve hazin olmuştu. Kadim dostu “Ahmet Rasim” vefatından sonra Tasvir-i Efkâr’a aşağıdaki makaleyi yazmıştı.

 

“Evahir-i ömrünü fakr u sefalet içinde geçiriyordu. bir çok seneden beri çektiği karaciğer hastalığı, senelerden beri uğradığı müzayeka-yi maddiyenin sima-yı gam akinine serptiği sarılığı siyaha tebdil ede ede biçareyi kara toprağa kadar sürükledi. cenazesini kaldıracak para değil, akrabasına çekilecek vefat telgrafnamesine kifayet edecek yüz para bile yoktu. son bestelerinden olan kesik kerem tarzındaki dilnişin bir eserciğinin iki kıta-yı tarumarında halini ne kadar safiyane tasvir etmiş idi:

 

gamzedeyim deva bulmam

garibim bir yuva bulmam

kaderimdir hep çektiğim

inlerim hiç reha bulmam

 

ehl-i dilin yoktur kadri

uğraşma gel tatyos gayri

eserin çok kıymetin yok

git talihine küs bari

 

Bir zamanlar kemanının negamat-ı hoş ayandesini dinlemek için etrafında cem olan yüzlerce müsteminden cenazesinde on onbeş ferd bulunamadı. kadıköy kilisesinde istirahat-ı ruhi için ayin-i ruhani icra edildiği zaman deruni mabet gayet tenha idi. cesedini nakleden arabadan maada üç araba ardı sıra gidiyordu.”

 

About Mehmet Dilbaz
Mehmet Dilbaz. 1974 İstanbul doğumlu. Kabataş Erkek Lisesi ve Trakya Üniversitesi Turizm bölümü mezunu. Tarih araştırmacısı, halen çeşitli internet sitelerinde ve interaktif sözlüklerde ağırlıklı tarihi konularda yazmakta... http://instagram.com/kaybolantarihinpesinde

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.