BİR EDEBİYAT VE TARİH FACİASI:

“Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer” beyiti ünlü divan şairi Hayâlî’ye aittir.

1557 yılında Edirne’de vefat eden bu ünlü şairimizin yaptırdığı cami, çeşme ve ön kısımdaki kabri tarihi belli olmayan bu fotoğrafta görülmektedir.

 

 

1942 senesinde Caminin hâziresi yok edilir, Cami’nin ise mülk olarak satılmasına karar verilir. 22 sayı numarası ile alının bu karar ile caminin m2’si 225 TL’ye keresteci Ali oğlu Hasan Özveren’e satılmıştır. 1991 yılında 17 yaşında bir tarih meraklısı olarak burayı ziyarete gittiğimde caminin mihrabı dışında tamamı yıkılmıştı ve mihrap, harabe bir gecekondunun arka bahçesinde duruyordu. 2008 yılında Edirne’ye gittiğimde ise caminin mihrabı da yok edilmişti ve bulunduğu alan şu şekilde idi:

 

 

Ve günümüz: Hayâlî Çelebi’nin yaptırdığı ve ilk tweette görebileceğiniz, 1942 yılına kadar sağlam olan Caminin yerine kocaman bir apartman yaptırılmış. Hemen önünde şairin kabri çok şükür ki duruyor ama bir gece tesadüfen bir kamyon çarpıp yok edilirse hiç şaşmam!

 

 

Evet sevgili dostlar, bir ecdâd hikayesi okudunuz. Memleket bunun gibi binlercesinin sahnelendiği bir yer, ne yazık ki gerçek acı bir şekilde yüzümüze çarpıyor, ecdâdın ona asla layık olmayan torunlarıyız ve tek bildiğimiz Osmanlıcı gibi davranmak. İşin özü bu.

About Mehmet Dilbaz
Mehmet Dilbaz. 1974 İstanbul doğumlu. Kabataş Erkek Lisesi ve Trakya Üniversitesi Turizm bölümü mezunu. Tarih araştırmacısı, halen çeşitli internet sitelerinde ve interaktif sözlüklerde ağırlıklı tarihi konularda yazmakta... http://instagram.com/kaybolantarihinpesinde

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.